Kaip atsikratyti baimės kalbėti angliškai

Visiems būna, kad karts nuo karto nelabai norisi kalbėti angliškai pasitaikius progai. Gal reikia kalbėti didžiulei miniai žmonių, gal su gimtakalbiu, o gal su klientu? 

Jeigu jauti, kad baimė tave surakina ir dėl to vis atsisakai galimybės pabendrauti angliškai – metas imtis veiksmų. 


Pirmiausiai paanalizuok save,  kodėl tau baisu kalbėti angliškai?

  • kompleksai, blogos patirtys iš mokyklos;

  • lyginimasis su kitais, nes atrodo kad visi šiais laikais moka anglų kalbą;

  • baisu daryti klaidas, nes manai, jei būna klaidų, vadinasi, nieko tu nemoki;

  • pabandžius kalbėti iškart atsiranda blokas ir visos žinios dingsta;

  • nėra užtikrintumo savo žiniomis, kada naudojami teisingi žodžiai, laikai.

Kai žinosi savo „kodėl”, bus lengviau pažaboti baimę kalbėti angliškai.


Štai keli patarimai, kurie padės nebijoti ir kalbėti angliškai drąsiau: 

1. Nesilygink su kitais

Dažnai savo gebėjimus vertiname blogiau nei yra iš tikrųjų. Tą labai dažnai pastebiu nemokamų kalbėjimo lygio testų metu. Kai kitą kartą kalbėsi angliškai ir galvosi, kad kitas kalba geriau nei tu, pagalvok,  gal tavo pašnekovui atrodo, kad kalbi geriau negu jis? Juokinga situacija, bet savim abejojat jūs abu… 

Kai per daug lyginamės su kitais, labiau nepasitikim savimi ir ypač savo žiniomis. Aišku, lengva pasakyti – nesilygink. Tam irgi reikia laiko, pastangų. Geriau lyginkis su savimi – ką išmokau šiandien, ko nežinojau vakar? Reflektavimas ir atlaidumas sau yra geriausi vaistai nuo griaunančio lyginimosi su kitais. 

2. Leisk sau klysti

Niekas neduos per galvą, jeigu padarysi klaidą. Suprask, klysta visi, net ir gimtakalbiai. Pagalvok, ar tikrai niekada nesuklysti kalbėdamas lietuviškai? Ar tikrai? 

Suklydai? Na ir kas? Gali pasitaisyti? Super! Ar tuomet tikrai suklydai? 

Būtent baimė daryti klaidas labiausiai trukdo tobulėti… Kai jos atsikratysi, patikėk, bus lengviau mokytis. O kaip jos atsikratyti? Kuo daugiau klysti. Nustok tikėti, kad klaidas daro tik nemokšos. Klysta tie, kurie stengiasi mokytis ir gali tobulėti. 

3. Detalus planas susidedantis iš mažų, įveikiamų žingsnelių

Pradėk pamažu. Kaip Roma nebuvo pastatyta per vieną dieną, taip ir baimės kalbėti angliškai negalima atsikratyti spragtelėjus pirštais. Svarbiausia, viską žymėkis kalendoriuje:

  • Pakartojau, ką sako filmo veikėjas

  • Garsiai perskaičiau straipsnio anglų kalba pastraipą

  • Atsakiau į 5 mėnesio kalbėjimo iššūkio klausimus audio žinute

  • Kalbėjau su mokytoja individualios pamokos metu

  • Diskutavau su kolegomis anglų kalba

  • Dalyvavau anglų kalbos pamokoje su grupe

  • Kelionės metu paprašiau  nepažįstamojo pagalbos

Ir čia tikrai ne viskas! Laiptelių yra dar daugiau, bet jie maži ir įveikiami. Vienas iššūkis po kito ir kalbėti angliškai galėsi su šypsena. 

4. Reguliari praktika

 Išlįsk iš savo galvos. Kalbėk angliškai, bet ne kartą per mėnesį. Kuo dažniau kalbėsi, tuo greičiau atsikratysi savo baimės. Ir vėl pasikartosiu – kiekvieną kartą, kai kalbi angliškai, būtina žymėtis. Kodėl? Arba pamirši, kiek daug nuveikei, arba galvosi, kad nuveikei daugiau nei iš tikrųjų. Kai viskas sužymėta juodu ant balto, pasiteisinimų nebelieka. Ir tai neturi būti valandų valandos! Pakanka vos 5–15 minučių kalbėjimo praktikos per dieną. Jei gali sau leisti daugiau, dar geriau. BET! Geriau mažiau, bet reguliariai, nei 3 valandos penktadienį po darbų. 

5. Švęsk savo pasiekimus

Prisiminei žodį? Švenčiam! Uždavei klausimą per susirinkimą angliškai? Švenčiam!

Kiekvienas pasiekimas, nesvarbu, koks mažas jis bebūtų, yra labai labai reikalingas ir vertingas. Bet vėlgi, lengva pasakyti – sunku padaryti. Kodėl? Nes daugelis esam įpratinti, kad jeigu gerai padarai, taip ir turėtų būti ir nėra čia ko džiaugtis. Aš absoliučiai su tuo nesutinku. Mažos pergalės motyvuoja labiau nei klaidų skaičiavimas. Kai prisimeni savo pasiekimus, iš komforto zonos išlįsti lengviau.   


Taigi, planas aiškus. Kaip jautiesi dabar? Tikiuosi, tau palengvėjo ir dabar žinai, ką daryti ir kaip atsikratyti baimės kalbėti angliškai. 


Tu gali kalbėti angliškai be baimės ir tau nereikia kažkokių stebuklingų įgūdžių ar talentų. Ir nustok tikėti, kad angliškai kalbėti gali tik tada, kai turi turtingą žodyną ar tobulai moki gramatiką. Kalbėti angliškai su šypsena gali žymiai anksčiau :) 

Previous
Previous

Ar kelios taurės vyno iš tikrųjų padeda kalbėti angliškai?